Pływakowe czujniki poziomu cieczy mają swoje zastosowanie w wielu segmentach przemysłu oraz w gospodarstwach domowych. Wiele firm wykorzystuje te małe przełączniki pływakowe do kontrolowania stanu różnych substancji.
Sonda pływakowa poziomu może okazać się przydatna w robotyce, w zbiornikach z substancjami spożywczymi. Możemy spotkać sondy poziomu w firmach transportowych oraz w serwisach różnych maszyn i pojazdów. Za pomocą pływakowej sondy poziomu możemy kontrolować poziom pojemników z paliwami płynnymi i olejami.
Pomiar poziomu kwasów nieorganicznych, zasad, olejów oraz detergentów także skontrolujemy sondami ze stali nierdzewnej.
Wiele osób wykorzystuje sygnalizatory poziomu cieczy do monitorowania przydomowych zbiorników z wodą czy deszczówką. Mniejsza sonda pływakowa może być wykorzystana do sygnalizacji lub sterowania poziomem cieczy w małym zbiorniku.
Kontrola poziomu różnych cieczy powinna być monitorowana za pomocą odpowiedniej wielkości pływakowych sygnalizatorów poziomu. Nie należy stosować czujnika poziomu cieczy delikatnej budowy do cieczy zabrudzonych.
Do kontroli poziomu cieczy w dużych zbiornikach np. p.pożarowych, idealnie pasują większe sygnalizatory pływakowe. Również przepompownie, stacje uzdatniania wody (SUW) czy oczyszczalnie ścieków wymagają czujników poziomu szamba o specjalnej konstrukcji. Jako wskaźnik poziomu wody w zbiorniku na stacji SUW sprawdzą się przełączniki pływakowe MAC3.
Większość czujników pływakowych poziomu cieczy składa się z mocnego magnesu, przesuwającego się wzdłuż rurki z tworzywa sztucznego wskutek wypierania dowolnej cieczy o różnej gęstości. Przesuwający się magnes załącza lub wyłącza styk kontaktronowy znajdujący się wewnątrz rurki. Styk ten z kolei pozwala zamknąć obwód elektryczny i zainicjować odpowiednie zadziałanie elektroniki sterującej lub kontrolnej, sygnalizującej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli sond pływakowych, pozwalających na montaż boczny, dolny lub górny w zbiorniku. Producenci decydują się również na zastosowanie różnych materiałów podczas ich produkcji. Do zastosowań domowych z całą pewnością wystarczające będą czujniki poziomu cieczy pływakowe z tworzyw sztucznych, pozwalające na monitorowanie stanu ścieków, wody pitnej czy delikatnych kwasów i paliw płynnych. W przypadku, gdy będziemy chcieli kontrolować zbiorniki z mocniejszymi kwasami oraz substancjami, charakteryzującymi się wysoką temperaturą, polecane są pływakowe czujniki poziomu wykonane ze stali nierdzewnej. Istnieją również czujniki posiadające klatkę, ograniczającą zakłócenie działania ciałom stałym pływającym w bardziej zanieczyszczonych zbiornikach. Do bardzo zanieczyszczonych zbiorników stosuje się obłe sondy pływakowe z wewnętrznym mechanizmem załączającym np. typu MAC czy KEY. W tych pływakowych sondach jest umieszczony styk, który po przechyle, zwiera się i może załączyć jakieś urządzenie sygnalizacyjne, np. kontrolkę świetlną lub buzzer dźwiękowy. Wykrywany poziom ustala się odpowiednim zanurzeniem obciążnika umieszczonym na przewodzie od sondy oraz długością dźwigni utworzonej przez ten przewód znajdujący się za obciążnikiem.
Kupując pływakowe czujniki poziomu w zestawie, dostajemy pełen komplet uszczelniania, które w przypadku tego typu urządzeń jest bardzo istotne. Ponadto producenci dołączają elementy niezbędne do montażu w dowolnym zbiorniku wykonanego z tworzyw sztucznych. W sprzedaży dostępne są pływakowe czujniki poziomu cieczy, łączące się z centralką z wykorzystaniem częstotliwości radiowych lub poprzez wykonaną przez nas infrastrukturę przewodową. Tylko od klienta zależy, jakie rozwiązanie wybierze. Podczas montażu sond pływakowych musimy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich przekaźników, które zapewnią prawidłową pracę nawet w przypadku niespodziewanych skoków napięcia. Ponadto producenci nie zalecają stosowania napięcia sieciowego 230V lub bezpośredniego obciążenia wymuszającego przepływ dużego prądu. Te dwie wielkości fizyczne w wartościach przekraczających nominalne parametry, mogą uszkodzić styki naszego pływakowego czujnika poziomu cieczy.
O sklepie | Regulamin | Kontakt | FAQ | Koszt i termin wysyłki | Odstąpienie od umowy | Reklamacje | Regulamin do 31.12.2020 | Recyklig | 22098220 |